Posljednje srijede u studenom predstavili smo knjigu etnologa Roberta Kapeša o tradicijskim svadbenim običajima ludbreške Podravine. Ispunjena dvorana ponovo je potvrdila da ovaj kraj drži do svojih običaja. U jednosatnom programu ispunjenom emocijama, ali i humorom posjetitelji su doživjeli povratak u prošlost, u neke od svojih najljepših životnih trenutaka. Oni mlađi pak doživjeli su svadbe bez postojanja društvenih mreža, čuli o posudbama vjenčanica, njihovim kasnijim preinakama u zavjese, košulje, a čuli su i već pomalo zaboravljene riječi kao što su zamudek i slično.
Svadba je jedan od najvažnijih životnih događaja i kao takva neiscrpan je izvor sjećanja, emocija i doživljaja. Svadbeni običaji nerijetko se razlikuju od sela do sela, od mjesta do mjesta, a mijenjaju se i nadopunjuju gotovo iz godine u godinu.
Potaknut time, etnolog Robert Kapeš zaposlen u Muzeju grada Ludbrega odlučio je istražiti svadbene običaje ludbreške Podravine i to iz razdoblja 50-ih, 60-ih, 70-ih i 80-ih godina 20. stoljeća. Istraživanje je ujedno bilo dio njegovog stručnog rada ‘Tradicijski svadbeni običaji ludbreškog kraja’, a rezultiralo je izložbom ‘Neseju robaču, nesu se spuntali‘ koja je u sklopu ovogodišnje Noći muzeja bila održana u izložbenom prostoru dvorca Batthyany.
Međutim, na izložbi nije stalo. Bilo je šteta ne ukoričiti te zanimljive podatke i običaje koje je Robert prikupio kroz istraživanje pa je svjetlo dana ugledala i istoimena knjiga. Na predstavljanju su o knjizi govorili naš ravnatelj Branko Dijanošić i sam autor Robert Kapeš, a u programu su sudjelovali i Habeki, KUD Anka Ošpuh i učenice OŠ Veliki Bukovec.
Ono što posebno raduje jesu planovi mladog autora tako da bi Ludbreg kroz nekoliko godina mogao dobiti i dugo čekanu monografiju o tradicijskim običajima što je ovaj kraj itekako zaslužio.
Knjigu, koja je dio biblioteke Ludbregiana, možete nabaviti u tajništvu CZKIDN radnim danom od 7:30 do 15 sati.